G-FB09XQW2VZ

Vybavení na ferratu?

Ano, toto by se některým i líbilo, leč tudy cesta nevede.  Děčínská Via ferrata není žádné Alpské celodenní terno, avšak bezpečnost a vybavení vyžaduje úplně stejné.

Co tedy sebou nebo na sebe?? Níže uvedeme ty nejzákladnější a vlastně povinné prvky.

Rozklikněte pro další informace

Úvazek lze použít celotělový, nebo odděleně jako "sedák" a "prsák". Neměl by ani škrtit, nebo být naopak volný a bez zjevných známek poškození, či dlouhodobého opotřebení.

Tlumič pádu je nesmírně důležitou ochranou, protože v případě pádu rozloží energii a zamezuje padnutí tzv. na tvrdo, kdy hrozí poškození páteře.
Není vhodný pro děti do 40 kg a dospělé nad 120 kg. V těchto dvou případech je vhodné pohyb na ferratě zajistit klasickým jištěním na laně.

Naprostou povinností, je mít přilbu nasazenou a to už při nástupu pod ferratu. 
I malý kamínek dokáže při nárazu do obličeje zajistit pobyt na chirurgické pohotovosti, místo hezkého odpoledne na skále.
Navíc správce ferraty je neoblomný a nečekejte na jeho tváři úsměv, pokud vás na ferratě bez této ochrany uvidí.

Jistící ocelové lano může mít občas poškozený pramínek, který dokáže  rozříznout ruku. Lézt jde sice i bez rukavic ale doporučit to nelze.
Rukavice lze  mít jak speciální model na ferraty, tak v případě jednorázové akce pracovní, nebo pevnější cyklistické.

Nejlepší boty na pískovcové ferraty jsou přímo na to výrobcem určené a má je každý lezecky zaměřený obchod, pokud ale jde víkendovou jednorázovku, určitě postačí i běžné sportovní ale vždy s měkkou podrážkou. Ta lépe drží na skále a zároveň ji tolik nepoškozuje, jako například pohorky s tvrdou gumou, které v Děčíně vítány nejsou.

V letních měsících umí být naše ferrata hezky horká a pokud na skálu praží slunce a navíc je před vámi skupinka s průvodcem,  můžete být na skále déle. Pití sebou je proto zásadní. 

Batoh opravdu potřeba není, lépe zcela být zcela odlehčen. Když ale něco sebou, tak malé pití, horalka,  nebo něco na posílení (prosíme určitě NE alkohol), Na uveden určitě nějaký mini batoh postačí.
Ostatní věci si může schovat v malé úschovně pod ferratou.