Základní vybavení na ferratové cesty a túry

Správné vybavení na ferratu je klíčové pro zajištění vaší bezpečnosti během zdolávání těchto tras. Při výběru správného vybavení je třeba dbát na jeho kvalitu, certifikaci a správné používání.
Zde je seznam základního vybavení, které byste měli mít při výstupu na via ferratu:
Helma

Chrání hlavu před pádem kamenů nebo při nárazu. Měla by být lehká, dobře větraná a správně nastavitelná.

Ferratový set 

Speciální sada obsahující tlumič pádu, který zmírňuje sílu nárazu v případě pádu, a dvě karabiny na elastických popruzích, které se připínají k ocelovému lanu na trase. Dbejte na to, aby set splňoval aktuální bezpečnostní normy (např. EN 958:2017).

Úvazek

Používá se společně s ferratovým setem. Měl by být pohodlný a správně nastavený na vaši velikost.

Doporučené jsou kompletní úvazky, které kromě pasu chrání i hrudník. Dvojnásob vhodné jsou především pro děti, začátečníky, nebo při pohybu s batohem.

Rukavice

Speciální rukavice na via ferratu chrání ruce před odřením a zlepšují úchop. Vybírejte modely s dobrým úchopem, odolností proti opotřebení a především neklouzavé.

Obuv

Pevná, s dobrou přilnavou podrážkou pro bezpečný postoj na skalních útvarech.
Doporučují se také vyšší boty, které lépe chrání kotníky a to především při pohybu v horských oblastech.

Mobilní telefon

Mobilní telefon či jiné komunikační zařízení pro případ nouze. Ujistěte se, že je plně nabitý a voděodolný obal může být plus.

Sluneční ochrana

Sluneční brýle, krém s vysokým ochranným faktorem a pokrývka hlavy chrání před sluncem, které může být na ferratách velmi intenzivní.

Batoh

Měl by být přiměřeně prostorný na veškeré nutné vybavení, ale zároveň kompaktní a pohodlný, aby vás při výstupu nijak neomezil. Nezapomeňte na dostatek vody a energetických svačin.

První pomoc

Základní sada první pomoci pro případ zranění.

Vybírejte vybavení od renomovaných výrobců a nezapomeňte ho před každým použitím pečlivě zkontrolovat. Kontrola je ideální  vzájemně mezi sebou.

© 2024 Via Ferrata Děčín - info .  Všechna práva vyhrazena.